Szkolenia dla nauczycieli – Dyscyplina bez nakazów

Drodzy Dyrektorzy!

 Przedszkole POZIOMKA w Białymstoku i Planeta Inspiracji mają przyjemność zaprosić nauczycieli na warsztaty terapii muzyką i ruchem wg innowacyjnej metody Dyscyplina bez nakazów®.

Warsztaty trwają ok. 3,5 godziny zegarowe, przeznaczone są dla nauczycieli edukacji przedszkolnej, wczesnoszkolnej, świetlicy, animatorów i instruktorów. Organizowane są zawsze w soboty. Podczas tych zajęć nauczyciele nauczą się korzystać z terapeutycznych narzędzi do wyciszania
i dyscyplinowania grupy kiedy tylko będą tego potrzebować m.in. podczas zajęć, imprez czy urodzin dla dzieci. Warsztaty prowadzi autorka metody
Dyscyplina bez nakazów® Pani Agnieszka Chartanowicz – pedagog terapeuta, instruktor rytmiki i tańca.

 

Harmonogram warsztatów:

Lp. Termin warsztatów Tytuł warsztatów Opis warsztatów Cena warsztatów
1 2 września 2017 r.

godz. 9:30

Dzieci bez nakazów Uczestnicy szkolenia poznają nowe piosenki i układy na pasowanie i inne okazje dla najmłodszych oraz zabawy wyciszające.* 250 zł
2 7 października  2017 r.

godz. 9:30

Fitness terapeutyczny
dla dzieci
Uczestnicy szkolenia przygotują się do prowadzenia fitnessu zamiast gimnastyki i poznają sposoby na wyciszanie grupy.* 250 zł
3 4 listopada 2017 r.

godz. 9:30

Terapia muzyka ludową
i ruchem
Uczestnicy szkolenia poznają zabawy wyciszające i dyscyplinujące do muzyki ludowej w nowoczesnych aranżacjach oraz otrzymają scenariusz przedstawienia na gwiazdkę.* 250 zł
4 2 grudnia 2017 r.

godz. 9:30

Dyscyplinowanie grupy lub klasy bez nakazów Uczestnicy szkolenia poznają zabawy porządkujące: na sprzątanie sali, na ciszę, na robienie koła, par, pociągu oraz zabawy uwalniające emocje.* 250 zł
5 13 stycznia 2018 r.

godz. 9:30

Wybryki w rytmie klasyki- terapia muzyką klasyczną Uczestnicy szkolenia poznają zabawy wyciszające i dyscyplinujące do muzyki klasycznej w nowoczesnych aranżacjach.* 250 zł
6 3 lutego 2018 r.

godz. 9:30

Zmień Wierciołka
w Aniołka – rytuały dyscyplinujące
Uczestnicy szkolenia poznają sposoby zamian poleceń na rytuały dyscyplinujące np.: na radosne czekanie, na czyszczenie stolika, na uważność oraz otrzymają scenariusz musicalu do wykorzystania na Dzień Mamy i Taty, na zakończenie roku itp.* 250 zł

*Liczba miejsc ograniczona.

Każdy uczestnik w cenie otrzymuje tj.

  • płytę DVD z nagranym całym warsztatem (wszystkie zabawy „krok po kroku”),
  • płytę CD z autorskimi piosenkami w wersjach instrumentalnej i wokalnej,
  • skrypt z dokładnym opisem zabaw,
  • zaświadczenie ukończenia warsztatu,
  • poczęstunek oraz dobrą zabawę.

 

Warsztaty odbędą się w siedzibie Przedszkola Niepublicznego POZIOMKA w Białymstoku przy ul. 42 Pułku Piechoty 133/U2 (os. Wygoda/ Zacisze Dolistówki; dojazd autobusami linii: 13,18).

Cena jednego warsztatu wynosi 250 zł. Cena cyklu 6 warsztatów wynosi 1250 zł. Opłaty przy kilku osobach z jednej placówki ustalane są indywidualnie.

Zapisy na warsztaty trwają do dnia 14 sierpnia 2017 r., lub do wyczerpania miejsc!

Więcej informacji w sekretariacie pod nr tel. 78 68 98 777. Aby wziąć udział w warsztatach należy wysłać formularz zgłoszeniowy na adres e-mail: biuro@poziomkabialystok.pl.

Szczegółowy opis warsztatów:

Dzieci bez nakazów – 2 września 2017r. (sobota) godz. 9:30

Wrzesień to płacz i tęsknota za mamą. To też już pierwsze nieobecności. Ale mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Występ na pasowanie w tym roku może być zabawą, a nie wysiłkiem czy stresem.

 

Praca z dziećmi jest wyzwaniem. Począwszy od września kiedy często płaczą, tęskniąc do swojej mamy. Poprzez próby uczenia maluszka, które zazwyczaj są „walką” o jego uwagę. Skończywszy
na częstych jego nieobecnościach z powodu chorób.

W tym wszystkim jesteś Ty. Ty, która ma przygotować całą grupę na pasowanie. Najlepiej w formie występu.

A teraz wyobraź sobie, że znajdujesz łatwe dla dzieci piosenki. Piosenki z ruchami, które nawet maluszki (bez obecności na próbach) mogą  pokazywać podczas występu.

Na ile to powiększa Twój komfort pracy? Jeżeli za mało to wyobraź sobie, że równocześnie otrzymujesz dostęp do terapeutycznych zabaw muzyczno-ruchowych dla dzieci, które:

  • zwiększają pamięć i koncentrację,
  • uwalniają z ciała nagromadzone emocje,
  • ćwiczą małą motorykę,
  • możesz wykorzystać na występach.

 

Fitness terapeutyczny dla dzieci – 7 października 2017r. (sobota) godz. 9:30

Po warsztacie:

+ wyciszysz i zdyscyplinujesz grupę nowymi terapeutycznymi zabawami,

+ zamienisz WF lub gimnastykę na fitness, zajęcia bardziej atrakcyjne dla dzieci,

+ poprowadzisz profesjonalną animację na festynach, balach, koloniach czy w świetlicach.

 

Na zajęciach poznasz:

+ rozgrzewki: Wesołe miasteczko (zabawy na karuzeli, samochodzikach, kolejce górskiej i na łódeczkach) oraz Piłkarzyki (trening piłkarski z balonem),

+ układy choreograficzne, które są doskonałymi ćwiczeniami koncentracji, pamięci i uwagi: Delikatnie (połączenie dynamicznego układu z delikatnym rozluźnianiem ciała), Czirliderski (literkowa zabawa z pomoponami) oraz Urzędnik (pisanie, kserowanie, odbieranie telefonów oraz pieczętowanie, na dodatek w wielkim pośpiechu :-))

+ wzmacnianie mięśni, zarazem uwalniające nadmiar energii z rąk i nóg: Nadzwyczajne stworki (wizyta w zwierzyńcu, w którym wśród okazów, rozpoznasz dzieci z Twojej grupy lub klasy :-)), Słowiański uśmiech (zaczarowana piosenka o mocy uśmiechu, ucząca słowa „uśmiech” w kilku słowiańskich językach) oraz Heel back (naucz dzieci kroków z dorosłego fitnessu: step out, side
to side i heel back)

+ relaks, podczas którego, zamiast prosić dzieci o rozciągnięcie mięśni, zamieniamy je w Kotka
lub Morskie żyjątko.

 

Terapia muzyką ludową i ruchem – 4 listopada 2017 r. (sobota) godz. 9:30

Baw się z dziećmi terapeutycznymi ruchami do „ludowizny” w nowoczesnej aranżacji.

 

Wyobraź sobie, że umiesz wprowadzać w swojej grupie lub klasie dyscyplinę bez nakazów. Pomagasz dzieciom uwolnić z ciała emocje np. złości i cieszysz się „grzecznymi” i wyciszonymi podopiecznymi.

Dajesz „nadpobudliwcom” to, czego potrzebują i obserwujesz jak rośnie ich zdolność koncentracji.

Zaciekaw dzieci historiami m.in. Kogut rządzidło (Oberek), Wyrwij kalarepkę (Kujawiak), Przyrządzanie ciasta (Mach), Szukanie zwierząt (Trojak), Ugniatanie kapusty (Kujawiak), Gimnastyka indora (Kaszubski).

Wystaw przedstawienie, które dla Ciebie, dzieci i rodziców będzie jedynie przyjemnością.

Na warsztacie otrzymasz zarys scenariusza na Gwiazdkę lub Dzień Babci z wykorzystaniem muzyki ludowej.

 

Dyscyplinowanie grupy i klasy bez nakazów – 2 grudnia 2017 r. (sobota) godz. 9:30

Są tylko dwa sposoby dyscyplinowania grupy dzieci. Możesz to robić strachem lub zabawą.

Wyobraź sobie klasę lub grupę przedszkolną wychodzącą z przedstawienia. Nauczyciel wyciąga telefon i po chwili słyszysz piosenkę „Czary mary, widzę pary…”. To, co może Cię zaskoczyć jeszcze bardziej, to reakcja jego dzieci. One, śpiewając piosenkę, w ciągu kilku chwil ustawiają się parami. Czy to jest takie proste? I tak, i nie. Taka reakcja grupy wymaga od nauczyciela wcześniejszego  jej przygotowania.

 

Jeżeli na pytanie, „Który ze sposobów, strach czy zabawę, wolałabyś stosować częściej do dyscyplinowania swojej grupy lub klasy?”, odpowiadasz „Zabawę oczywiście :-)” to może nasunąć Ci się kolejne pytanie. Jak mam to zrobić?

Masz dwie możliwości. Możesz sama poeksperymentować i tworzyć pomysły zabaw. Na pewno będzie przy tym dużo zabawy :-). Możesz też skorzystać z gotowych i sprawdzonych metod.

„Dyscyplinowanie grupy i klasy – piosenki i zabawy porządkujące” jest niezbędnikiem nauczycieli przedszkolnych i nauczania wczesnoszkolnego. To warsztat terapii muzyką i ruchem, po którym:

  • zamienisz hałas w ciszę, i w hałas, i znowu w ciszę :-),
  • czas zrobienia par przez wszystkie dzieci będziesz liczyła w sekundach,
  • sprzątanie sali stanie się dla dzieci wspaniałą przygodą zbierania „skarbów”,
  • zrobienie koła lub pociągu będzie dla nich igraszką,
  • dzieci zobaczą w Tobie nauczyciela, który rozumie ich potrzeby i na pewno odwdzięczą się 🙂

 

Wybryki w rytmie klasyki – 13 stycznia 2018 r. (sobota) godz. 9:30

Wyobraź sobie dzieci z Twojej grupy lub klasy, które przy Beethovenie, Mozarcie oraz Chopinie bawią się doskonale. Zaskakujące? To jeszcze nic.

 

Wyobraź sobie, że proszą Cię o więcej klasyki, a nagroda w postaci muzyki Vivaldiego, Tchaikowskyego, czy Straussa jest dla nich bezcenna. Czy to możliwe? Nie tylko jest to możliwe, ale prostsze niż mogłoby się wydawać. Receptą na fantastyczną zabawę dzieci (i dyscyplinę na zajęciach) są ruchowe bajki z  odpowiednio dobraną i zaaranżowaną muzyką klasyczną. Dlaczego to działa?

Po pierwsze dzieci uwielbiają bajki i opowieści. Wczuwanie się w nowe postaci pozwala im
na korzystanie z wyobraźni i jej rozwijanie.

Po drugie kochają ruch. Uwalniają w ten sposób nagromadzone w ciałach emocje i energię. W tym procesie warto wspomagać dzieci stymulacyjnymi rekwizytami.

Po trzecie odpowiednio dobrana i zaaranżowana muzyka wspomaga zarówno wyobraźnię,
jak i ekspresję ruchową. Muzyka klasyczna dodatkowo uwrażliwia.

Zapraszam Cię na warsztat terapii muzyką klasyczną i ruchem, na którym:

  • poznasz ruchowe bajki: „psotna” myszka (Mozart), występ Magika (Strauss), przygodę ośmiornicy (Tchaikowsky), rozgrzewkę wróbelka (Vivaldi), bajkę o mrówkojadzie (Mozart).
  • nauczysz się tworzyć i wykorzystywać stymulacyjne rekwizyty: matę sensoryczną – Poskub
    i podrap (Strauss), głaskanie futerka – Kizia mizia (Chopin), zabawa z gumką – Elastyczny taniec (Schubert), Masażyk gąbkowy (Beethoven).

 

Zmień Wierciołka w Aniołka – rytuały dyscyplinujące – 3 lutego 2018 r. (sobota) godz. 9:30

Marzysz o zdyscyplinowanej grupie lub klasie? Co powiesz na dzieci kochające Twoje polecenia?

 

Przypomnij sobie najbardziej wiercące się na krzesłach dzieci z Twojej grupy lub klasy.

A teraz, wyobraź sobie te same dzieci, bawiące się we władców i śpiewające o swoim krześle „To mój tron”, „Czyszczę go”, „Służy mi”. Czy widzisz z jakim zapałem wykonują ruchy do tej zabawy? Nawet czyszczenie krzesła sprawia im wielką frajdę. Czy zauważasz jak podczas takiej zabawy zmienia się nastawienie małego „władcy” do swojego „tronu”?

To jest właśnie sposób działania rytuałów dyscyplinujących. Rytuałów, które mają takie same zadanie jak polecenia. Pierwsze różnią się od drugich tym, że są bardzie przyjemne, zarówno dla Ciebie, jak
i dla dzieci oraz pozwalają osiągnąć szybsze efekty.

Na warsztacie „Rytuały dyscyplinujące” poznasz takie rytuały jak: Na swój tron, Na spokojne rączki, Na spokojne nóżki, Na radosne czekanie, Na czyszczenie stolika, Na literkową uważność, Na kontrolowanie reakcji na emocje, Na optymizm, Na kwitnącą wrażliwość, Na wypsocenie się, Na odważny wstyd oraz Na radość życia. Rytuały powstały do muzyki z różnych stron świata.

Przygotowałam również scenariusz przedstawienia. Tym razem jest o dzieciach, które zmieniają się
w tancerzy, małpy, marynarzy i kwiaty, przekonując się, że najlepiej jest im być sobą. Scenariusz wspaniale sprawdzi się na Dzień Mamy i Taty lub na Zakończenie roku. Wykorzystane piosenki
i układy choreograficzne to rytuały z warsztatu. Bawiąc się z dziećmi rytuałami od razu przygotowujesz je do występu.

 

Serdecznie zapraszam,

Joanna Misiuk

dyrektor przedszkola

 

Add your thoughts

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *